17. – 23. mail käisid Võrumaa noortejuhid tutvumas Rootsi ja Taani noorsootööga. Rõuge Noorteklubi korraldatud reisil külastati Rootsi lõuna piirkonna noortekeskusi Eksjö´s, Jönköpingus, Helsingborgis ning noortega seotud keskusi Roskildes, Taanis.
Esimene sihtkoht oli Eksjö, üks paremini säilinud puust linn Rootsis, kus on mitmeid koole, alates üldharidusest kuni kõrghariduseni. Giidina olev noorsootöötaja Andreas tutvustas meile linna ja noortekeskust „Spelverket“, mis vaatamata mitte-eurolikule renoveerimisele oli hubane ja mõnus: meediaruum, salvestusstuudio, teatrisaal, bändiruumid, ronimissein, kohvik – kõik noorte (peamiselt tudengite) enda poolt tehtud. Loomulikult ei puudunud, televiisorid, mängukonsoolid, arvutid ja erinevad lauamängud. Kuna selles linnas on palju kultuuriüritusi, on noortel palju võimalusi kaasa lüüa korraldamises ja osalemises.
Kohvik ja vabaaja veetmise ruum |
Järgmisel päeval sõitsime Jönköpingusse, mis asub Rootsi suuruselt teise järve, Vättern´i ääres. Külastasime noorte „kohtumispaika“ (just nii nad seda ise nimetavad), kus käivad 16. – 20. aastased noored kokku saamas. Neil on võimalik kasutada ruume bänditegevusteks, tantsimiseks, koosviibimisteks jne. Samuti olid olemas arvutid, teleka- ja lauamängud. Kohalik noorsootööametnik tutvustas meile omavalituse struktuuri ja selle muutusi, kuidas erinevatest vanusegruppidest noori kaasatakse otsustamistessese, viiakse läbi foorumeid ja arvestatakse nendega.
Ruum bänditegevusteks |
Samal päeval jõudsime sadamalinna Helsingborgi (kaubamärgina „Teadmiste linna“) Rootsi läänerannikul, kus on 13 vabaajaveetmise keskust, neis töötavad 45 inimest, kes alluvad kahele noorsootööga seotud juhile. Külastasime neist keskustest kolme: „Jutan“, „Viktoria“ja „Ladan“.
Vanast tehasehoonest ümber ehitatud „Jutan“i keskuses olid suur pentanque´i ruum, skatepark (Rootsi suuruselt kolmas siseruumides olev), täielikult varustatud tantsu-, teatri-ja kontserdisaal, salvestusstuudio, kohvik jne. Nii, nagu ka Eksjö noortekeskuses, oli ka selles keskuses kõikidel, näiteks muusikafimadel, võimalus ruume rentida. Koostöö koolidega võimaldab viimastel kasutada ruume tasuta. Keskuse külastatavus aastas on ca 30 000 noort.
Skatepark |
2009. aastal tegevust alustanud keskus „Viktoria“ on loodud eelkõige erineva kultuurilise taustaga noortele. Keskus on avatud aastaringselt, näiteks ei peeta jõulupuhkust, kuna asutakse piirkonnas, kus elab palju sisserännanuid perekondi, kes ei tähista jõule või pole võimalusi selleks. Tegeletakse integreerimisega ühiskonda ja pakutakse tegevusi noortele, kes on nii öelda „tänavalapsed“. Ruumid on jaotatud poiste ja tüdrukute tegevuste jaoks. Mitmed vabaajategevused on praegusel ajal mõeldud poistele, siis selles keskuses olid tütarlastel oma ruum, kus nad saavad eraldatuna poistest tantsida, televiisorit või DVDsid vaadata, tegeleda tütarlaste tegevustega, selle joaks olid neil olemas ka oma ajakirjandusriiul, meigivahendid, kunstitarbed jpm. Ühiseks kasutuseks on spordisaal, köök, piljardi-, teleka- ja arvutiruum.
Tüdrukute oma ruum, poistele on keelatud siia tulla |
„Ladan“i keskuses, vanas farmis, on noorte abiga valminud tänaseks ronimisseinadega ruum, korralik arvutipark võrgupidude jaoks, köök, loometegevusruumid. Kompleksi rohealadel on palliplatsid, lava ja piknikupidamise koht. Peamisteks tegevuseks on puuetega tüdrukute ja poiste integreerimine. Keskus organiseerib laagreid, reise, ekskursioone jne, gümnaasiumiealised töötavad keskuses juhendajatena ning aitavad renoveerimis- ja hooldustöödel.
Ronimisseinad |
Vaimustatuna rootslaste noortekeskustest jõudsime reisi neljandal päeval viikingite linna Roskildesse, kus alates 1971. aastast korraldatakse Roskilde Festivali - Põhja-Euroopa suurim muusikafestival. Iga aasta osaleb üritusel ligikaudu 75 000 külalist üle Euroopa. Tegemist on iseseisva, kasumit mittetaotleva festivaliga, mida organiseerib Roskilde Heategevusselts (The Roskilde Charity Society), mõningate alaliselt palgal olevate töötajate ja tuhandete pühendunud vabatahtlike abiga.
Raekoja juures kohtusime Roskilde kultuuri ja vabaaja kultuurikonsultandi Marie Berthelsen´iga, suundusime Musicon´i, endisesse tööstuspiirkonda, mis hõlmab 250 000 ruutmeetrise maa-ala (umbes 40 jalgpalliväljakut). Tühjalt seisvad tehasehooned on kasutusele võetud vabaajakeskustena, kus on võimalik rulade ja rulluiskudega sõita, korraldada muusika-, teatri-, kunsti- ja palju muid üritusi. Kogu Musicon´i kompleksi tahetakse koondada kõik noorte ja kultuuriga seonduv infrastruktuur. Samal alal toimub ka Roskilde Festival, mille läbiviimisel oli ka meie giid 25 aastat osalenud.
Endine tehasehoone on kasutusel näitustehallina |
Endises tehasehoones olev skatepark, mida saab teisaldada, kui korraldatakse kontserdeid |
Külastasime noorteklubi „Ungdommens Hus“´i, kus meie saabumise puhul oli välitrepile maha pandud punane vaip. Taani lapsed käivad peale kooli noortekeskuses, kus tegelevad mitmete huvitegevustega, vanemad maksavad ainult toitlustamise eest. Meie külastuspäeval tegelesid tüdrukud õmblemise ja disainimisega, poisid aga mängisid väljas viikingiteks kostümeerituna rollimänge. Kuna Roskilde on viikingite linn, siis on nende kultus suur ka laste seas. Keskuse sisustus ja inventar oli väga heal tasemel, nii nagu Rootsiski.
Tüdrukud tegelevad disainimise ja õmblemisega |
Viimaseks peatuspaigaks jäi „Gimle“ keskus, mis oli ehitatud endisesse veepumbajaama. Mittetulundusühinguna saadakse raha riigilt, linnavalitsuselt, projektidest ja annetustest. Keskuses tegutsevad üle 18. aastased vabatahtlikud noored ja paar töötajat. Neli korda nädalas toimuvad kontserdid, nädalavahtustel peod ööklubis, üle nädala emade ja beebide üritused ning pühapäeviti lasteüritused. Üle õue asuvas kohvikus töötavad vabatahtlikud noored euroopast, räägitakse inglise keeles. Kahjuks ei olnud seal töötav eesti vabatahtlik sel päeval tööl. Kohviku organiseerida on ka Roskilde Festivali baarid-kohvikud ja seda kõike vabatahtlikke noorte abiga.
Vabaaja keskus endises pumbajaamas |
Viiendal päeval olime taas Rootsimaal, külastamas Astrid Lindgreni Maad Vimmerby´s. Muinasjutulises teemapargis on ehitatud pisikesed külad raamatutest tuttavate tegelaste jaoks: Pipi, Karlsson, Emil jpt. Toimuvad etendused erinevates paikades, tegevust on kõigile.
Pipi etendus külastajate osavõtul |
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar